AKTUALNOŚCI

Ogasawara – Ryu, Wrzesień 2019

W dniach 27-30 września 2019, na zaproszenie Fundacji Umemi, odbędzie się kolejna wizyta wysokiej rangi przedstawicieli Ogasawara-Ryu w Polsce. Rodzina Ogasawara od 1187r. nadzoruje tworzenie i nauczanie zasad etykiety, łucznictwa i łucznictwa konnego. Dzięki wieloletniej praktyce powstał spójny system znany dziś jako Ogasawara-Ryu zajmujący się kształtowaniem i kultywacją zasad etykiety obejmującej szeroką gamę zachowań i postaw zarówno w życiu codziennym jak i podczas uroczystych ceremonii. Szeroki zakres wpływu Ogasawara-Ryu obejmuje normy zachowań znajdujących zastosowanie w obszarach obejmujących ceremonie, tak charakterystyczne dla kultury Japonii jak rytuał picia herbaty (chado), tradycyjne japońskie łucznictwo (kyudo) czy łucznictwo konne (kisha). Przez 850 lat poszczególne elementy Ogasawara-Ryu były konsekwentnie rozwijane i doskonalone w zgodzie z podstawową regułą nakazującą, by każdy ruch i gest były zawsze praktyczne, skuteczne i jednocześnie piękne.

 

27 września o godz. 18:00 w Służewskim Domu kultury (SDK ul. Jana Sebastiana Bacha 15, Warszawa) odbędzie się wykład wraz z pokazem przybliżającym najważniejsze elementy tradycyjnej japońskiej etykiety Ogasawara-Ryu. Po wykładzie zaplanowany jest czas na pytania i odpowiedzi na temat historii i współczesnej roli etykiety w budowaniu relacji z Japończykami. Zajęcia poprowadzą nasi goście z Japonii – ich sylwetki prezentujemy poniżej. Wykład prowadzony będzie w języku japońskim i będzie tłumaczony na język polski.

To spotkanie może być doskonałą okazją do prezentacji dorobku firm, instytucji i osób prywatnych zaangażowanych w budowanie relacji pomiędzy Japonią i Polską dzięki tworzeniu warunków do jeszcze większego zrozumienia i szerszej, wielowymiarowej współpracy pomiędzy Japonią i Europą.

ZAPISY
 
Aby zarezerwować miejsce prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres umemi@umemi.pl

 

Więcej informacji wraz z opisem sylwetek gości znajduje się w poniższym dokumencie:
Ogasawara 2019

 

W przypadku pojawienia się dodatkowych pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

 

Z poważaniem
Witold Rychłowski

 

 


Shintō | 神道 – spotkanie z nieoczywistym


7 kwietnia, godz. 15:00 – 18:00

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie przybliżające znaczenie Shintō i jego wpływ na tradycje japońskie oraz współczesną kulturę Japonii.

Shintō, od zamierzchłych czasów było i nadal jest jedną z najważniejszych podstaw japońskiej kultury. Jest potocznie określane mianem religii opartej na mitologii Wysp Japońskich. Intryguje wielością kultów i różnorodnością swoich przejawów. Ten złożony system wierzeń może sprawiać wiele trudności osobom chcącym zgłębić jego tajniki, nawet samym Japończykom.
Jednak by w pełni móc zrozumieć Japonię i Japończyków warto, a wręcz należy podjąć próbę poznania Shintō.

Spotkanie poprowadzi Pan Masatsugu Okutani, będący XXV bezpośrednim spadkobiercą tradycji rodzinnej, sięgającej 1180 roku. Piastuje oficjalne stanowisko między innymi w Sanktuarium Yabuhara (prefektura Nagano).
___________________________________

MIEJSCE:
Służewski Dom Kultury, ul. Jana Sebastiana Bacha 15, Warszawa

www.facebook.com/umemi/shinto

✅ WSTĘP WOLNY



Od 22 do 24 września zapraszamy na warsztaty i pokaz Kyudo do Wrocławia.

Warsztaty, pokaz oraz turniej w ramach „NAMI Budo Matsuri 2016
poprowadzą nauczyciele z All Nippon Kyudo Federation:

● Sensei Toba Hisayuki, Hanshi 8. Dan (Chūō-Shinsaiin, ANKF, Chūō-Kōshi, ANKF)
● Sensei Sawada Kin’ichi, Hanshi 8. Dan (Chūō-Shinsaiin, ANKF, Chūō-Kōshi, ANKF)

13920617_1295445103829454_8130926279638136558_n

https://www.facebook.com/jesiennewarsztatykyudo

 

WSK_pokaz 2

https://www.facebook.com/pokazkyudo

15 października zapraszamy do Gdańska na pierwszy trening Kyudo.

Planowany harmonogram zajęć:

Październikowy warsztat stanowi wprowadzenie do tematu, będzie zawierał rys teoretyczny, historyczny, prezentację sprzętu, postawy, ruchu. Po miesiącu odbędzie się kolejny warsztat, podczas którego poznamy hassetsu, będziemy praktykować postawę ruch, koordynację indywidualną, seiza, kiza, pracę zespołową. Podczas trzeciego warsztatu zapoznamy się z makiwarą, hassetsu, będziemy pracować z ruchem, koordynacją, obsługą sprzętu – przygotowanie i konserwacja. Po trzech miesiącach osoby zainteresowane dalszą praktyką powinny być gotowe do podjęcia prób strzelania na dystans (28 m) i będą miały możliwość uzupełnienia sprzętu osobistego: hakama, keikogi, obi, tabi, rękawica, łuk i strzały. Planowane są comiesięczne warsztaty oraz cotygodniowe zajęcia, podczas których będzie można praktykować formę i umiejętności.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Fuji – san Ośrodka Edukacji Prozdrowotnej:
http://www.fujisan.pl/warsztaty/kyudo